| | |

Stinge lumina

O unghie lungă zgârie peretele până la sânge trăgând după ea zugrăveala cu calciu galben, moda anilor 90. Dinții scrâșnesc în ritmul prăbușirii copilăriei și a tinereții părinților pe o banală folie de plastic ce protejează linoleumul, dându-i o falsă senzație siguranță în fața schimbării.

Singură pe tavan, o lustră de metal, modernitate socialistă, stă martor tăcut acestui sacrilegiu. În ea pâlpâie becuri noi în timp ce borcanele al căror luciu s-a mătuit de mult stau să cadă. Pe la colțuri răsună în surdină joaca unui copil, iubirea unei mame, tăcerea unui tată, traumele transgeneraționale și cântecul bunicii. Abia se mai aud sub ritmicitatea zgomotelor care zgârie la temeliile unor vieți care au fost.

Jos pe podea se adună coagulat în praf și calciu umed trecutul, o zi întreagă până când nu mai rămâne decât betonul gri. Ziua de lucru s-a terminat, ultimul om stinge lumina. De undeva de afară, de la un picup se aude o muzică de mahala de mult uitată. În casa goală doar ecoul ultimilor pași ai mamei reverberează târâit de boală către ușa care îi face loc să plece.

Lustra numără zilele până când și ea va cădea, izbindu-se metalic de podeaua rece, o ultimă bătaie de clopot pentru lacrimile ce s-au scurs la umbra-i și pentru momentele care s-au șters în amintire.

Similar Posts

  • | | |

    Jingle Bells

    Nimeni și nimic nu este veșnic, cu atât mai puțin acel cuib de siguranță din sânul familiei. Pe măsură ce găurile din acea perdea nevinovată devin din ce în ce mai vizibile, devine din ce în ce mai important să ne construim un propriu edificiu al siguranței, mai ancorat într-o realitate pe care acum o percepem cu ochi clari.

  • | |

    Ana, mon amour

    Au trecut niște ani de prima oară când am văzut filmul Ana, mon amour la recomandarea unei prietene care mi l-a recomandat cu căldură. Atunci îmi dau seama că m-am lăsat capturat de o poveste de dragoste imperfectă, un drum drum dureros în contratimp pentru cei doi protagoniști de la o iubire adolescentină, infuzată de boemia vieții de cămin, către o maturitate destrămată.

  • | | |

    Capitalism romantic

    Suntem doar prinși într-un sistem care ne hrănește anxietatea, ne condiționează așteptările și ne macină disponibilitatea făcându-ne să pendulăm frenetic între victimă și agresor, adeseori găsindu-ne cu greu sau deloc liniștea. Depinde de noi să ieșim din această buclă vicioasă și să spunem stop, să ne realiniem, să ne recalibrăm, să reconstruim spațiul emoțional și să ne dăm seama că fără timp și fără vulnerabilitate nu putem construi un edificiu durabil.

  • | | |

    Ploaia

    Cunoșteam cântecul orașului, dar i-am pierdut ritmul, a durat un pic până l-am regăsit. Acum pot să ies încrezător în ploaie sub umbrela propriei realinierii mentale, cele trei stări ale Eului meu readuse în echilibru.